KONTAKT
Dňa 4.2.2015 poslanci schválili otvorenie druhého dôchodkového piliera. Druhý dôchodkový pilier bol otvorený od 15. marca do 15. júna 2015. Sporiteľ, ktorý sa rozhodol vystúpiť z druhého piliera, musel Sociálnej poisťovni doručiť o tom písomné oznámenie. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia informovala sporiteľovu DSS. DSS následne previedla do Sociálnej poisťovne celú sporiteľom nasporenú sumu. V rovnakom období mohli vstúpiť do druhého piliera osoby, ktoré v pilieri neboli, bez ohľadu na vek.
Prvý pilier
Výška dôchodku z I. piliera závisí od počtu odpracovaných rokov, výšky mzdy počas celého pracovného života, ako aj od vývoja našej ekonomiky, ktorý sa nedá vopred zaručiť. Na výplatu súčasných dôchodkov z I. piliera Sociálna poisťovňa využíva najmä finančné prostriedky, ktoré sú získavané z odvodov súčasných pracujúcich ľudí. Vzhľadom na neustále klesajúci počet pracujúcich, štátne dôchodky z I. piliera budú v budúcnosti ohrozené, čo môže viesť k ich postupnému znižovaniu, zvýšeniu odvodov súčasných pracujúcich, prípadne k predĺženiu veku, ktorý je stanovený na odchod do dôchodku. Starnutie obyvateľstva je jeden z hlavných dôvodov, prečo Slovensko pristúpilo k zmene dôchodkového systému.
Dva zásadné problémy 1. piliera :
Druhý pilier
Dôchodok z II. piliera závisí predovšetkým od výšky mzdy počas pracovného života sporiteľa, dĺžky sporenia, ako aj zhodnotenia prostriedkov v jednotlivých dôchodkových fondoch, ktorých výnosy nemožno zaručiť a vopred predpokladať a ktoré môžu počas obdobia kolísať (môžu byť vysoké aj nízke). Výnosy je vhodné porovnávať v dlhodobom horizonte niekoľkých desiatok rokov. Sporením v II. pilieri sporiteľ rozdelí svoje odvody medzi I. a II. pilier a jeho budúci dôchodok tak bude pochádzať z dvoch nezávislých zdrojov, čo znamená, že financovanie vášho dôchodku bude bezpečnejšie.
Hlavné výhody starobného dôchodkového sporenia ( 2. piliera)
Pre koho je II. pilier naozaj výhodný?
Pre každého, kto sporí v II. pilieri dlhodobo, ideálne väčšinu svojho pracovného života. Porovnávanie dôchodkov z I. a II. piliera po 10 rokoch existencie II. piliera nie je vhodné, nakoľko v II. pilieri je žiaduce dlhodobé sporenie na to, aby mohli byť prostriedky sporiteľa dostatočne zhodnotené.
Sporitelia, ktorí vstupovali do II. piliera vo vyššom veku (50 alebo viac rokov), nemali možnosť počas takého krátkeho času do získania dôchodkového veku nasporiť si v II. pilieri dostatok prostriedkov vo výške, ktorá by im umožnila vyšší dôchodok. Ich prostriedky museli byť počas sporenia v menšej či väčšej miere v garantovanom dôchodkovom fonde, ktorý je síce menej rizikový, ale tomu zodpovedá aj nižší výnos. Takýto sporiteľ, ktorý má priznaný dôchodok z I. piliera, môže zvážiť výstup z II. piliera. Takému sporiteľovi však odporúčame, aby si zistil výšku, o ktorú bude jeho súčasný mesačný dôchodok zvýšený po výstupe z II. piliera.
Prečo bolo výhodné zostať v II. pilieri ?
Významom dvojpilierového systému dôchodkového zabezpečenia je poskytnutie príjmu v starobe z dvoch zdrojov, ktoré sú od seba nezávislé a fungujú na odlišných princípoch, čomu hovoríme rozloženie rizika.
Najčastejšie otázky k anuitám :
? Kedy môže sporiteľ požiadať o výplatu zo starobného dôchodkového sporenia?
Podmienkou na výplatu starobného dôchodku z II.piliera je dovŕšenie dôchodkového veku.
? Musím požiadať o výplatu dôchodku z II.piliera?
Nemusíte. Ak nepožiadate o výplatu dôchodku, v prípade úmrtia budú tieto úspory vyplatené oprávneným osobám určeným v zmluve alebo dedičom. Je možná aj kombinácia nechať si zatiaľ vyplácať výnos z investovania a neskôr v budúcnosti požiadať o výplatu dôchodku, v prípade úmrtia budú nevyčerpané úspory vyplatené oprávneným osobám alebo dedičom.
? Ak dovŕšim dôchodkový vek, môžem si vybrať celú časť úspor aj jednorazovo?
Nie. Vždy musíte použiť časť úspor na doživotný dôchodok a až zvyšnú časť môžete použiť na jednorazový výber úspor. Toto je programový výber pre sporiteľa s tzv. veľkou nasporenou sumou.
? Ako sa mám rozhodnúť, či zotrvať v II.pilieri, keď mi nevedia vyrátať, aký dôchodok budem dostávať?
Ani v Sociálnej poisťovni Vám nevedia garantovať výšku dôchodku, ktorý budete poberať o niekoľko rokov/ niekoľko desiatok rokov. Na výšku dôchodku má vplyv doba sporenia, čím dlhšie sporíte, tým je vyšší predpoklad na vyššie úspory na účte. Dôležitá je aj výška príspevku a zvolený dôchodkový fond.
Ak by ste potrebovali odbornú radu, neváhajte ma kontaktovať.
KONTAKT